parsa co logo 

شرکت خدمات فنی و تاسیسات ساختمانی پارسا
 

برای تماس مستقیم ( یا ذخیره شماره در گوشی ) اینجا کلیک کنید
 
09122155345

 شرکت لوله بازکنی پارسا گستر می داند مشکل شما این است:☻

 

رفع گرفتگی توالت فرنگی لوله بازکنی

 

یا این:☻

 

لوله بازکنی گرفتگی توالت ایرانی

 

و حتی گرفتگی ظرفشویی:☻

 

رفع گرفتگی سینک ظرفشویی آشپزخانه

 

ریشه مشکل اینجاست:☻

 

رفع گرفتگی لوله فاضلاب توالت با ابزار لوله بازکنی

 

یا اینجا:☻

 

رفع گرفتگی سینک ظرفشویی با ابزار لوله بازکنی قوی

 

☺ما مشکل شما را اینگونه حل می کنیم:☺

 

رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی با ابزار لوله بازکنی قوی - فنر و دستگاه تراکم هوا

 

☺شاید لازم باشد از این سر فنر های لوله بازکنی استفاده کنیم☺

 

انواع سر فنر لوله بازکنی

 

☺ما کار شما را اینگونه تحویل می دهیم:☺

 

opened Toilet irani


برای تماس مستقیم ( یا ذخیره شماره در گوشی ) اینجا کلیک کنید
 
09122155345


صنعت کشتارگاه و روشهای تصفیه فاضلاب

صنعت کشتارگاه و روشهای تصفیه فاضلاب آن:

 

صنعت کشتارگاه و روشهای تصفیه فاضلاب

 

پساب ناشی از کشتار حیوان و شستشوی لاشه گوسفند و گاو و مرغ دارای چربی و خون و مایعات و جامدات داخل بدن حیوان می باشد که در مجموع از بار آلودگی نسبتاً بالایی برخوردار است .

فاضلاب کشتارگاهی بسیار شبیه به فاضلاب خانگی است و لیکن از غلظت بشتری برخوردار می باشند . این نوع فاضلابها بطور کلی از مواد آلی تشکیل شده اند و حاوی مواد معلق و جامد بسیار زیادی هستند و همچنین از BoD5 بالایی برخورداند .

این فاضلابها اگر وارد مجرای ابهای سطحی شوند به سرعت تولید بوی نامطبوع خواهند کرد که از آنها در تثبیت این چنین فاضلابهایی احتیاج به اکسیژن می باشد آلودگی شدیدی را متوجه محیط زیست و موجودات آن می کنند .

 چنانچه خون حیوان در مرحله اولیه جدا شده و بطور مجزا خشک گردد و وارد فاضلاب نشود مشخصات فاضلاب آنها بشرح جدول ۱-۱ خواهد بود .

مشخصات فاضلاب کشتارگاهها

فاضلاب    PH                       ۷۷-۶

مواد معلق و شناور      ۸۰۰-۵۰۰  mg / lit

Bo D                  ۲۷۰۰ -۱۵۰۰ mg / lit

CoD                   ۴۰۰۰-۲۰۰۰ mg / lit

مقدار فاضلاب در کشتارگاههای مختلف تابعی از نحوه کشتار وصرفه جویی در مصرف آب می باشد . ولی معمولاً در حدود ۷ الی ۹ متر مکعب به ازای هر تن گوشت برآورده شده است .

در کشتارگاه ها مقدار پساب ایجاد شده در حدود ۱۰الی ۱۵ لیتر به ازای هر راس مرغ برآورد گردیده است .

 بدلیل شرایط خاص و کیفیت کاملاً بیولوژیکی این فاضلابها روشهای تصفیه گوناگون قابل اعمال است . روشهای لاگونی – بیولوژیکی هوازی و ترکیبی از این روشها با موفقیت بکار برده شده است .

 روشهای کم هزینه از قبیل سیستمهای لاگونی نیاز به زمین در وسعت زیاد داشته و فقط در مواردی که زمین ارزان در اختیار است و منطقه دور از شهر می باشد قابل اعمال محسوب می گردد.  روشهای لاگونی – بیهوازی –بیولوژیکی هوازی و ترکیبی از این روشها با موفقیت به کار برده شده است .

بعنوان مثال برای کشتارگاههای با تعداد ۱۰۰ راس گوسفند و ۲۰۰ راس گاو در روز زمین مورد نیاز حدود ۷ هکتار بالغ خواهد شد . 

هزینه اجزای سیستم لاگونی بدون احتساب ارزش زمین معمولاً کمتر از سایر روشها بوده و نیاز به اپراتور متخصص نیز در کمترین حد می باشد . روشهای متداولی از قبیل لجن فعال شده و یا فیلترها با موفقیت بسیار زیادی در تصفیه خانه های این نوع فاضلابها بکار برده شده اند . این روشها هزینه  تاسیساتی و نیاز به متخصصین در حد بیشتری دارند و در مقابل زمین کم و کیفیت تصفیه بسیار بالا است .

 در نقاط نزدیک به شهر و مراکز جمعیت استفاده از روشهای مکانیکی بیولوژیکی تقریباً اجنتاب ناپذیر است و کاربرد تلفیقی از روشهای بی هوازی و هوازی بسیار متداول  می باشد

تکنیک های تصفیه بی هوازی از جمله بیوفیلترهای بی هوازی ، هاضم های دو مرحله ای و غیره برای تصفیه پساب کشتارگاهی بطور وسیعی بکار برده شده اند ولی هر یک از این روشها به تنهایی برای تصفیه این نوع فاضلاب کافی نیست و لذا نیاز به تصفیه مرحله دوم که هوازی می باشد برای رسانیدن کیفیت پساب تصفیه شده به استاندادرهای قابل قبول ضروری است .

تصفیه فاضلاب و مشابه در کشورهای دیگر

فانا و ملهوترا جهت تصفیه فاضلاب کشتارگاههای کوچک از روش هوازی استفاده کرده و گزارش کردند که یک برکه تثبیت با زمان ماند ۲۱ روز قادر به کاهش فاضلاب ورودی تا حدود ۹۲% بوده است . 

 برای تصفیه فاضلاب کشتارگاه های کوچک در شهرک مگ پور هندوستان که بطور متوسط دارای کشتار روزانه ۱۵۰ راس حیوان بود و فاضلابی به حجم حدوداً ۱۴۰۵ متر  داشت  از یک مخزن ته نشینی ساده با زمان نیم ساعت و ترقیق جهت رسیدن به CoD  مورد نظر و یک تصفیه غیر هوازی به روش تمامی در مقیاس آزمایشگاهی  استفاده گردید با زمان ۲۴ ساعت مقدار متوسط BOD5 خروجی ۳۲۹ میلی گرم در لیتر بود . مجدداً پساب این ازمایش رشد و تکثیر جلبک را ادامه دادند و نتیجه گرفتند که تصفیه غیر هوازی و بهره برداری از جلبک در کاهش BOD فاضلاب شکارگاهها می تواند کارایی خوبی داشته باشد .

 در یکی از کشتارگاههای تگزاسی که روزانه بیش از ۴۵۰ کشتار دام دارد کل فاضلاب تولیدی حدود ۵/۱ میلیون لیتر در روز می باشد . تارکوئین گزارش کرده است که در فاضلاب تولیدی این کشتارگاه ۵BoD  بستگی به غلظت چربی و نیتروژن دارد . از مهمترین تفاوتهایی که بین فاضلاب کشتارگاه و فاضلاب خانگی وجود دارد بالا بودن غلظت چربیها و غلظت نیتروژن و تفاوت حداقل و حداکثر غلظتها برای این عوامل می باشد که در فاضلاب خانگی مشاهده نمی گردد .

 وجود تکه های استخوان در حدود چند سانتی متر در فاضلاب کشتارگاها از مسایل مهمی است که توسط توریها از ورود اب به مرحله تصفیه جلوگیری نمود در غیر اینصورت باعث تخریب پمپها می گردند .

کمیت  فاضلاب کشتارگاهها :

میزان فاضلاب کشتارگاه هارا در رابطه با فاضلابهای صنعتی اعداد مختلفی ذکر کرده اند به عنوان مثال در گزارشهای مهندسین مشاور اعداد ۱۲ لیتر برای هر کیلوگرم گوشت تولیدی را ذکر کرده اند و یا ۳/۰ تا ۴/۰ متر مکعب برای هر دو گوسفند ذکر کرده اند ولی این اعداد که توسط بیشتر شرکتهای مهندسین مبنای طراحی قرار می گیرد براساس کار کشتارگاههای خارج از کشور می باشد .

 بدیهی است که روش و سیستم کشتار در کشورهای مختلف متفاوت است و نحوه بررسی کار و  صنعتی بودن یا نبودن در میزان فاضلاب تولیدی بسیار موثر است و این اعداد نمی تواند الگوی مناسب جهت طراحی در ایران قرار گیرد . نخستین میزان فاضلاب تولیدی کشتارگاها می تواند از دو روش برآورد میزان آب مصرفی و اندازه گیری توسط سرریز مثلثی شکل که در مسیر کانالهای خروجی فاضلاب کار گذاشته می شود صورت گیرد .۵

کیفیت فاضلاب :

بطور کلی منشاء فاضلاب صنعتی کشتارگاه موارد زیر می باشد .

۱-   فاضلاب مرحله ذبح که شامل مقدار زیادی خون  با BoD بسیار بالا می باشد

۲-   فاضلاب عملیات قبل از پوست کنی که هنگام جدا سازی سر و پاچه بوجود             می آید .

۳-   فاضلاب بوجود آمده هنگام باز کردن شکم ومحتویات آن که شامل خونابه ، ذرات چربی و مواد جامد می باشد .

۴-   فاضلاب قسمت تخلیه محتویات روده

۵-   فاضلاب قسمت تمیز کردن شکمبه  که حاوی مواد جامد و نیز مواد شناور مثل ذرات گاه می باشد .

۶-   فاضلاب شستشوی سالنها

۷-   فاضلاب شستشوی سکوی باربری و کف کامیون 

پارامتر

کشتارگاه I

II

متوسط

H

۸/۶

۵/۶

۸/۶

مواد معلق شناور

۴۷۰

۳۸۵

۴۱۰

کل املاح

۲۲۵

۱۹۰۰

۲۰۰۰

BoD

۱۸۵۰

۱۷۰۰

۱۷۵۰

CoD

۲۳۰۰

۲۲۰۰

۲۲۵۰

 ازت کلی

۳۶۰

۳۲۰

۳۲۰

فسفر کل

۷۵

۹۰

۸۵

چربی و روغن

۱۱۰

۹۵

۱۰۵

 

روشهای زیر جهت کم کردن بار آلی فاضلاب کشتارگاه پیشنهاد می شودکه :

–        جدا سازی و بازیافت خون

–        جدا سازی واحد تمیز کردن شکمبه  و ته نشین کردن فاضلاب آن در یک حوضچه مجزا با زمان کوتاه

–        بکار بردن  شبکه ها روی کانالهای کف سالن و جلوگیری از  ورود تکه های گوشت و چربی به کانال

 

خون و مسئله بازیافت آن :

یکی از عوامل که بار آلی فاضلاب کشتارگاه را بسیار بالا برده خون گوسفند و گاو در هنگام ذبح می باشد به دلیل داشتن مواد آلی زیاد دارایBoD خیلی بالاست امروزه در کشتارگاه های صنعتی به هیچ وجه خون را وارد فاضلاب نکرده بلکه آنرا باز یافت و جدا سازی می کنند .

بهر حال خون در هنگام بازیافت به صورتهای زیر به مصرف می رسد .

–        تخلیص و جدا سازی پروتئین

–        خشک کردن در شرایط خاص و به عنوان یک ماده افزودنی جهت خوراک دام و طیور

–        استفاده از آن در کودسازی به روش سنتی

–        استفاده از خون در فرایند کمپوست

–        استفاده از خون و امعاء و احشاء بعنوان ماهی در حوضچه های پرورشی بعضی از انواع ماهی مثل قزل آلا

 اقدام دیگری که میتوان جهت جدا سازی خون و کم کردن بار آلی فاضلاب انجام داد این است که خون را جدا سازی نموده ودر یک واجد مجزا ترقیق و ترتیب شیمیایی نموده که البته خود نیاز به یک تاسیسات جداگانه داشته که بسیار گران تمام می شود .

با توجه به اینکه معمولاً مدیریت اداره کشتارگاه ها با شهرداری ها می باشد شهرداری می توانند در صورتیکه در برنامه آتی دفع زباله کمپوست سازی نیز وجود دارد از خون درفرایند  کمپوست استفاده نماید که بنظر می رسد بهترین روش خواهد بود .

جهت جدا سازی و بازیافت خون بایستی اقدامات زیر انجام شود .

-تخصیص دادن یک قسمت از کشتارگاه جهت ذبح

-احداث کانال جهت هدایت خون به مخزن مربوطه

-تهیه و نصب یک مخزن در محل مناسب جهت جمع آوری خون  

 روش تصفیه فاضلاب کشتارگاهها :

روش تصفیه این نوع فاضلاب ها به طور عمده روش تصفیه بیولوژیکی می باشد . استفاده از ته نشین مقدماتی برای کاهش ضایعات و مواد معلق و شناور مفید می تواند باشد ولی بطور عمده روش تصفیه بیولوژیکی بر کاهش بار آلی فاضلابها مطرح خواهد بود . به دلیل بالا بودن غلظت BOD فاضلاب استفاده از سیستم های  دو مرحله ای برای رسیدن به استاندارد های قابل قبول تقریباً ضروری است . 

سیستم های لاگونی – هوازی – لجن فعال – هوادهی گسترده – هوادهی تدریجی – هوادهی متعارف – هوا دهی مرحله ای – هوا دهی لجن برگشتی –تثبیت تماس – فرایند کراس – راکتورهای غیر هوازی .

انتخاب روش تصفیه :

بطور کلی عواملی که در انتخاب روش تصفیه موثر می باشد عبارتند از :

۱-   هزینه کلی شامل اجرا و بهره برداری

۲-   قابلیت اجرا از نوع تکنولوژی بکاررفته و شرایط محیطی

۳-   مشخصات بهره برداری

۴-   تجهیزات مورد نیاز

۵-   سطح تکنولوژی  محل

۶-   تاثیر تغییرات ظرفیت فاضلاب و توسعه آینده سیستم

۷-   درجه تصفیه

با توجه به موارد بالا و شرایط فعلی کشور و بخصوص شهرداری های کوچک بایستی تصفیه خانه ای راه اندازی شود که با توجه به غلظت بالای فاضلاب کشتارگاه راندمان بسیار بالایی داشته باشد و عملیات بهره برداری و نگهداری آن ساده باشد .

بطور  کلی با دو کارگر معمولی بتوان آنرا نگهداری و بهره برداری کرد . و تا حد ممکن نیاز به هزینه های ارزی و ریالی بالا نداشته باشد و جهت نیل به این اهداف بایستی سعی کرد که تصفیه خانه تا حد امکان نیازمند تجهیزات میکانیکی و ماشین آلات پیشرفته نبوده و در صورت نیاز از تجهیزات و وسایل استفاده شود که بهره برداری و نگهداری آن ساده باشد و امکان ساخت و تعمیر و تهیه لوازم یدکی آن در داخل کشور فراهم باشد و ساخت و تعمیرات آنرا در سطح وسیعی در کشور انجام دهند . روشهای از نظر نیاز تجهیزاتی به گونه ای دسته بندی شده اند که روش هوادهی ممتد و انواع آن در اولویت اول قرار دارند یعنی نیاز این روش به تجهیزات در کمترین حد نسبت به سایر روشها می باشد .

روشهای متعارفی هوادهی تدریجی و مرحله ای به تجهیزات اولیه و ثانویه و هوادهی نیاز دارند .

سیستم اختلاط کامل نسبت به فرایندهای  بالا به دلیل احتیاج به اختلاف کامل نیاز به تجهیزات بیشتری دارند . این چهار فرایند ذکر شده و نیز روشهای تثبیت شمالی از نظر تجهیزات تعیین تصفیه لجن نیز مشابه می باشد در روش اکسیژن خالص نیاز به تجهیزات بسیار پیچیده و تکنولوژی پیشرفته می باشد و روش تجهیزات اضافی برای هوادهی لجن انتقالی به حوضهای هوادهی لجن نیاز دارد .

اثرات فاضلاب و ضایعات دامی بر محیط زیست :

فاضلاب این منابع به دلیل پراکنده شدن باکتریها و ویروسهای بیماریزا وهمینطور آلوده شدن آبها سحطی و زیرزمینی و تجمع حیوانات موذی تهدید کننده سلامت افراد جامعه می باشد .

فاضلاب کشتارگاهها دلیل داشتن رنگ و و کدورت جلوه زشت و ناپسندی را ایجادمی کندمیزان مواد ایجاد کننده بو ممکن است به حدی باشد که  اثرات نامطلوبی را به محیط زیست انسانی بوجود آورد .

 بدلیل دارا بودن BoD,CoD بالا. اکسیژن محلول  رودخانه بطور چشمگیری کاهش یافته و باعث از بین رفتن ماهیان آبزی می گردد . این عامل حتی در پدیده شکوفایی جلبکها نقش بسزایی داشته و مرگ ماهیان را دو چندان می کند .

خوشبختانه اخیراً در کشتارگاههای طیور ضایعات بازیافت شده و با عملیات پخت بصورت پودر گوشت برای درست کردن غذای طیور آبزیان و دامداری بکار می رود .

 استخوان دامها نیز برای استفاده از پودر استخوان بکار برده می شود ولی این روش به دلیل سوزاندن استخوانی باعث آلودگی هوا شده و حتی بوی ازاد دهنده آن منطقه اطراف خود را تحت الشعاع قرار می دهد .

با توجه به موارد فوق می توان اینگونه استنباط کرد که با توسعه اطلاعات فن آوری         می توان اغلب مشکلات زیست محیطی را مهار کرده و یک توازن معقول بین تکنولوژی و حفظ محیط برقرار کرد .

مشخصات فاضلاب تولیدی کشتارگاه بر حسی ساده و پیچیده بودن آنها متفاوت است . منبع تولید فاضلاب کشتارگاههای دامی و طیور قسمت ذبح حیوانات ، شستشو احیاء و احشاء وشستشوی زمین و سرویس های بهداشتی کارکنان می باشد .

فاضلاب کشتارگاه بسیار قوی بوده و با داشتن بار آلی بسیار بالا شامل خون و پروتئین و… باعث ایجاد مشکلات حاد در منطقه می گردد . فاضلابهای تولید شده در این صنایع وارد سیل ها ، رودخانه ها و مزارع مجاور می گردد و باعث آلودگی شدید این صنایع شده و خط آلودگی آبهای سطحی و زیر زمینی را به دنبال دارد .

از مهمترین شاخصهای الودگی فاضلاب این صنایع بالا بودن میزان TDS, COD , BOD  رنگ و کدورت و الاینده های میکروبی می باشد . 

منبع:بهداشت محیط ایران

شرکت خدمات فنی و تاسیسات ساختمانی پارسا آماده ارائه انواع خدمات ساختمانی می باشد.

خدمات ما شامل حفر چاه فاضلاب ،تخلیه چاه فاضلاب ، لایروبی چاه فاضلاب ، باز کردن لوله فاضلاب بدون استفاده از هرگونه اسید ، تعمیرات حمام و توالت ، رفع نم و رطوبت حمام و توالت و کشف محل نم با دستگاه، رفع بوی بد فاضلاب حمام و توالت صد در صد تضمینی و بدون بازگشت و تشخیص محل نشتی و ترکیدگی لوله و کاسه توالت با دستگاه . 

آبیاری مزارع و صیفی‌جات شرق تهران با فاضلاب خام!

در حالی که فعالان محیط‌زیست با ارسال تصاویری، از آبیاری زمین‌های کشاورزی با فاضلاب خام در دو روستای «کرشت» و «باغ کمش» واقع در شرق تهران خبر می‌دهند، مسئولان ذی‌ربط این موضوع را رد کرده و از آن ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند.

چند سالی می‌شود که خبر آبیاری مزارع و صیفی‌جات با فاضلاب مطرح شده و به قول عده‌ای حتی تشویش اذهان عمومی را هم به دنبال داشته است. اقدامی که به باور کارشناسان علت اصلی بروز و شیوع بیماری‌های صعب‌العلاج از جمله سرطان شده است.

سال گذشته کاظم ندافی، رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اعلام کرد که با وجود کاهش ۷۰ درصدی آبیاری مزارع با فاضلاب در کشور، هنوز کشت محصولات کشاورزی به خصوص سبزی و صیفی‌جات تحت آبیاری با فاضلاب خام ادامه دارد. او با استناد به آماری که وزارت بهداشت اعلام کرده بود گفت که تا سال ۸۹، ۸۸۱۹ هکتار از زمین‌های کشاورزی کشور با فاضلاب خام آبیاری شده اما تا پایان سال ۹۲ با اقدامات وزارت بهداشت سطح این مزارع به ۲۵۰۰ هکتار کاهش پیدا کرد.

وی تاکید کرد که با این وجود هنوز هم آبیاری مزارع با فاضلاب ادامه دارد و بخش مهمی از مزارع سبزیکاری و صیفی‌کاری در جنوب تهران با فاضلاب خام آبیاری می‌شود اما هنوز اطلاعاتی درباره آبیاری صیفی‌جات در زمین‌های کشاورزی شرق تهران از سوی منابع رسمی منتشر نشده است.

این در حالی است که یک فعال محیط زیست با ارسال تصاویری برای خبرگزاری آنا مدعی شده است که زمین‌های کشاورزی دو روستای «کرشت» و «باغ کمش» به خاطر کم‌آبی از فاضلاب تصفیه نشده شهر «پردیس» استفاه می‌کنند.

فاضلاب تصفیه نشده پردیس در جهت شیب منطقه حرکت کرده و به سمت تاسیسات هم هدایت می‌شود و به تازگی دیده شده است که برخی از کشاورزان منطقه برای کاشت و پرورش صیفی‌جات از این فاضلاب استفاده می‌کنند.

فریبا فتحی در تایید این خبر به آنا توضیح می‌دهد: شهرک پردیس سال‌ها پیش بدون توجه به ایجاد زیرساخت‌های لازم برای استقرار جمعیت و تصفیه‌خانه فاضلاب در شرق تهران ایجاد شد. هر چند این اقدام در زمان خود قدری عجولانه صورت گرفت اما بی‌توجهی برخی از مسئولان باعث شد تا این شهرک که اکنون به آن شهرستان گفته می‌شود با وجود داشتن جمعیتی بیش از سه هزار نفر و قرار گرفتن در بالادست سد ماملو هنوز تصفیه‌خانه فاضلاب نداشته باشد و بخشی از فاضلاب تصفیه نشده آن به آب پشت سد ماملو منتقل شده و بخشی هم وارد آب‌های زیرزمینی شود.

این کارشناس محیط‌زیست با هشدار در خصوص پرورش این سبزیجات با فاضلاب خام، می‌گوید: در اثر چنین اقدامی فلزات و عناصر خطرناک رفته رفته وارد بدن مصرف کننده شده و در نهایت باعث شیوع بیماری‌های صعب‌العلاج از جمله سرطان خواهد شد.

او همچنین یادآور می‌شود: با توجه به اینکه دو روستای «کرشت» و «باغ کمش» که سبزیجات آن با آب فاضلاب آبیاری می‌شوند، منطقه صنعتی هم محسوب می‌شوند اما با وجود تمام تلاش‌های محیط‌زیست برای کنترل پساب‌های صنعتی در این منطقه، هنوز شاهد تخلف‌هایی هستیم که در این حوزه صورت می‌گیرد و برخی از صاحبان این صنایع پساب انسانی و صنعتی‌ خود را در منطقه بدون رعایت موازین زیست محیطی رهاسازی می‌کنند. این اقدام هم آلودگی خاک را به دنبال دارد و هم سلامت دام و انسان را به شدت به خطر می‌اندازد.

عضو انجمن زیست بوم پاک، همچنین بیان می‌کند: آب‌های زیرزمینی در اثر ورود این پساب‌ها آلوده می‌شوند و این خود به تدریج چرخه آب‌های زیرزمینی استان را هم آلوده خواهد کرد. هرچند ما به عنوان فعالان محیط‌زیست در این خصوص به طور مکرر با آبفا و سازمان حفاظت محیط‌زیست و دستگاه‌های متولی ایجاد تصفیه‌خانه فاضلاب در شهر پردیس مکاتبه کرده‌ایم اما همچنان شاهد آن هستیم که عزمی جدی برای احداث این تصفیه‌خانه در شهر پردیس وجود ندارد.

آبیاری مزارع و صیفی‌جات شرق تهران با فاضلاب خام!

پساب پردیس دارای سیستم « سبتیگ تانک » است، اما تصفیه‌خانه ندارد

مدیرکل دفتر روستایی استانداری تهران اما نظر متفاوتی در این خصوص دارد. «حسین الماسی» با ابراز بی‌اطلاعی از آبیاری صیفی‌جات در شرق استان تهران با فاضلاب شهر پردیس، می‌گوید:‌ پساب پردیس سبتیگ تانک (مخازن نگهداری فاضلاب خام) دارد و به نظر نمی‌آید که برای کشاورزی از آن استفاده شود.

او با ابراز بی‌اطلاعی از این اقدام کشاورزان شرق تهران تاکید می‌کند که این موضوع را پیگیری خواهد کرد اما یادآور می‌شود که در قسمت شرقی تهران مزارع کشاورزی آنچنانی وجود ندارد و بیشتر باغ‌های شخصی و کارخانه سیمان در این بخش از تهران واقع است. با این وجود مدیرکل دفتر روستایی استانداری تهران تایید می‌کند که شهرستان پردیس هنوز سیستم تصفیه فاضلاب ندارد.

اطلاعی ندارم اما پیگیری می‌کنم

مدیرکل محیط‌زیست استان تهران هم اطلاعی از آبیاری زمین‌های شرق تهران و دو روستای « کرشت» و « باغ کمش» با فاضلاب خام پردیس ندارد و قول می‌دهد که این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

در پایش‌ محلی که از این دو روستا صورت گرفت، مشخص شد که کشاورزان این مناطق به عمد فاضلاب خام و تصفیه نشده پردیس را به زمین‌های کشاورزی خود هدایت کرده و از آن برای آبیاری محصولاتی همچون، کدو، خیار، هندوانه، لوبیاسبز و گل استفاده می‌کنند.

«محمد هادی حیدرزاده» می‌‌گوید: شهر جدید پردیس که اکنون دیگر به آن شهرستان می‌گویند از همان اول هم سیستم تصفیه فاضلاب نداشت و این معضل سال‌هاست که حل نشده است اما اینکه زمین‌های کشاورزی منطقه با این فاضلاب آبیاری می‌شود را اطلاعی ندارم چون تاکنون گزارشی در این باره به محیط‌زیست ارائه نشده است و به طور جد این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

با این وجود یک فعال محیط‌زیست که پایش و ارزیابی زیست‌محیطی در این دو روستا را انجام داده و تمایلی به فاش شدن نامش ندارد، در این باره به آنا می‌گوید: در پایش‌ محلی که از این دو روستا صورت گرفت، مشخص شد که کشاورزان این مناطق به عمد فاضلاب خام و تصفیه نشده پردیس را به زمین‌های کشاورزی خود هدایت کرده و از آن برای آبیاری محصولاتی همچون، کدو، خیار، هندوانه، لوبیاسبز و گل استفاده می‌کنند.

آبیاری مزارع و صیفی‌جات شرق تهران با فاضلاب خام!

 منبع: آخرین نیوز

شرکت خدمات فنی و تاسیسات ساختمانی پارسا آماده ارائه انواع خدمات برای حمام و سرویس بهداشتی می باشد.خدمات ما شامل باز کردن لوله فاضلاب بدون استفاده از هرگونه اسید ، تعمیرات حمام و توالت ، رفع نم و رطوبت حمام و توالت و کشف محل نم با دستگاه، رفع بوی بد فاضلاب حمام و توالت صد در صد تضمینی و بدون بازگشت و تشخیص محل نشتی و ترکیدگی لوله و کاسه توالت با دستگاه . 

صد در صد تضمینی - بازگشت هزینه در صورت عدم رضایت از کار

حضور فوری در محل ، قیمت مقطوع و مناسب خدمات ، رضایت مشتری